تاریخ خبر:۸:۲۳ ب.ظ شماره خبر:412

کهگیلویه و بویراحمد سرزمین نخبه پروری یا نخبه گریزی؟!!

صادق حسن پور ؛ مردم شریف استان من از گذشته تاکنون همواره در عرصه های مختلف نامی نیکو برجای گذاشته اند. از نبرد سخت تنگ تامرادی گرفته تا صحنه حضور در جنگ هشت ساله دفاع مقدس به تناسب جمعیت و در حوزه مشارکت در انتخابات سال های اخیر ( البته صرف نظر از نگاه کیفی…

صادق حسن پور ؛

مردم شریف استان من از گذشته تاکنون همواره در عرصه های مختلف نامی نیکو برجای گذاشته اند. از نبرد سخت تنگ تامرادی گرفته تا صحنه حضور در جنگ هشت ساله دفاع مقدس به تناسب جمعیت و در حوزه مشارکت در انتخابات سال های اخیر ( البته صرف نظر از نگاه کیفی که جای تامل بسیار دارد) به لحاظ کمی، کهگیلویه و بویراحمد رتبه نخست را یدک می کشد. از منظر دیگر متاسفانه در شاخص های محرومیت هم سال هاست که نخستین در کشور است و به عبارتی سال هاست که عرق محرومیت بر پیشانی مان نقش بسته است.
در میان همه محرومیت ها، تولد و ظهور نخبگان شایسته در جای جای این استان ثروتمند (به لحاظ الطاف خداوندی)، مرهمی بر دل های پردرد و زخم های عمیق مان است که از غده سرطانی محرومیت برایمان به یادگار مانده است. نخبگانی که از طرفی به دلیل عدم حمایت کافی در داخل استان، راهی دیگر استان ها و پایتخت می شوند و اگرچه به موفقیت های بزرگی نائل می شوند ولی به دلیل عدم حمایت کافی در تهران، شاید هیچ گاه به آن جایگاه حقیقی که شایسته همت و تلاش آنان است، دست نمی یابند! و از طرفی دیگر مهاجرت بسیاری از آنان در موارد متعدد، موجب کمبود نیروی انسانی شایسته و خلاء مدیران توانمند در داخل استانمان می شود که تاکنون آثار زیان باری برجای نهاده است.
بدون تردید دلایل پیشرفت نسبی فرزندان کهگیلویه و بویراحمد را به غیر از استعداد ذاتی که هدیه خداوند متعال به بندگان خود می باشد باید در فاکتور هایی همچون صداقت در رفتار و گفتار، تلاش و پشتکار در عمل جستجو کرد ولی نگرانی آن جاست که متاسفانه نیروهای مستعد خودمان یا پس از مدتی استان را ترک می کنند و یا هیچ گاه پس از کسب تخصص های لازم به دلایلی موجه و یا غیر موجه، جهت خدمت به استان باز نمی گردند. برخی از دلایل موجه این عدم تمایل نخبگان هم استانی را در موارد زیر می توان بیان کرد :
۱٫ عدم توسعه و بستر لازم در بخش های مختلف مانند اقتصادی، علمی، اداری و … در استان.
۲٫ وجود برخی تنگ نظری ها در سطح مدیران استان و عدم وجود دیدگاه شایسته سالاری و عدم توجه کافی به نخبگان و دیدگاه آنان.
۳٫ وجود برخی ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی در جامعه ما.
۴٫ عدم وجود امکانات کافی در استان که تامین کننده غالب نیازهای مردم و نخبگان است.
نکته جالب اینکه انگار تفکر پیشرفت در خارج از استان در ذهن اکثریت مردم ما آن چنان نهادینه شده است که نسل به نسل انتقال داده می شود، اگر خواننده این مقاله، خود برای مدتی در خارج از استان تحصیل، زندگی و یا مشغول به کار بوده باشد بارها از طرف عموم مردم توصیه به ماندن در خارج استان و پیشرفت در همه ابعاد شده است.

غم انگیز تر اینکه بر اساس رسمی کهنه و داستانی تکراری، استان ما جایی برای کسب تجربه و مهارت برای تازه کاران عرصه های مختلف تخصصی شده است، محصولات صفر کیلومتری که شرایط گارانتی(ضمانت) خود را در استان ما می گذرانند و پس از رفع عیوب و به اصطلاح صنعت کاران آب دیده شدن، نامی برای خود دست و پا کرده و تجربیات ارزشمند خود را در استان های همجوار و مرکز کشور به منصه ظهور رسانده که در این رهگذر هم عاملی برای پیشرفت آن شهر و دیار و هم دستیابی خود به موقعیت های بهتر و پیشرفت های چشمگیرتر می شوند. در یک کلام می توان گفت هم سرزمین من سکوی پرتابی برای پرواز بلند آنان است و هم مردم سرزمین من ابزاری برای آزمایش سعی و خطایشان.
در فضای داخلی استان نیز رسم بدی رواج یافته که به دور از رعایت اخلاق اسلامی و حتی حرفه ای تمام قد فرزندان برومند خود را تخریب و تضعیف می کنیم یا فارغ از نقد منصفانه و مشفقانه، در قالب تسویه حساب های شخصی و جناحی یا قومی- قبیله ای چنان جامعه را متشنج و هوا را آلوده می کنیم که شاید برای همیشه آنان را از استان دور و یا از صحنه های مختلف دور خواهیم نمود.
اگر با نگاه کلان به این موضوع بنگریم این امری مبارک است که فرزندان این استان در دیگر مناطق و حتی عرصه ملی حضور داشته باشند ولی از نگاه دیگر اگر همه فرزندان توانمند و متعهد ما صحنه استان را به سبب نامهربانی ها، مشکلات فراوان و یا پیشرفت که حق ذاتی آنان است ترک کنند استان در بخش هایی با کمبود نیروهای خوش فکر و متخصص روبرو است و جایگاه ها به افراد ناتوانی می رسد که از انجام کارهای بزرگ عاجزند! گرچه در مواردی هم مشاهده می شود که در نهایت تاسف نیروهای نخبه و شایسته و شاید گمنامانی هم داریم که به دلایل مختلف و غیر موجه در سیل آشفته بازار سیاست بازی و قومی قبیله ای، جایگاهی ندارند.
در بعد دیگر اگر هزینه های روزانه ای که از استان ما به عنوان نمونه به دو شهر همجوار شیراز و اهواز سرازیر می شوند محاسبه کنیم خواهیم دید چقدر نقش برجسته ای در رونق اقتصادی این دو شهر به عنوان نمونه داشته ایم این در حالی است که به لحاظ شاخص بیکاری که اخیرا از سوی مراجع رسمی صادر شده است، استان ما دومین استان از لحاظ بیکاری جوانان در کشور است، شاید خواننده محترم تصور کند کمبود امکانات سبب چنین وضعیتی می شود ولی اگر به درستی بنگریم در اغلب موارد خواهیم دید کمبود مدیران توانمند، خلاق و البته دلسوز از گذشته تا کنون چه در سطح استان و عدم توجه کافی در سطح کشور به استان، مهمترین دلیل این محرومیت است که سال های سال گریبان گیر ما شده است، برای اثبات این ادعا کافی است به طور تصادفی یک بازدید از بیمارستان نمازی شیراز و یا سالن انتظار فرودگاه ها و یا میادین میوه و تربار شیراز و اهواز و یا ترمینال های مسافربری مراکز شهرستان های استان کهگیلویه وبویراحمد داشته باشید.
حال در پاسخ به این پرسش که کهگیلویه و بویراحمد سرزمین نخبه پروری یا نخبه گریزی است؟!! با احترام به نظر خوانندگان محترم، به اعتقاد نویسنده این مقاله، هردو گزینه صحیح می باشد که نخبه پروری آن جای بسی مباهات و نخبه گریزی آن تاسف بار است!

در پایان سه راه کار پیشنهاد می شود:
۱٫ نهادینه شدن این تفکر در سطح جامعه که ارتقا و پیشرفت همه هم استانی هایمان را پیشرفت خود بدانیم چرا که ایجاد ظرفیت های جدید در سطوح مدیریتی در کشور برای فرزندان کهگیلویه و بویراحمد بدون شک استان محروم و مظلوم ما را از این بن بست کنونی خارج خواهد نمود.
۲٫ فراهم نمودن زمینه مناسب حضور فرزندان شایسته استان جهت خدمت رسانی در سطح استان، توسط مردم شریف و مسئولان دلسوز.
۳٫ احساس وظیفه نخبگان در جهت کمک به مردم و توسعه استان آن چنان که به نحوی شایسته دین خود را به خاک و این مردم شریف ادا تمایند.


اخبار مرتبط

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

گالری عکس

کاریکاتور

فیلم