تاریخ خبر:۱:۲۲ ب.ظ شماره خبر:287

فرهنگ حج

امین سلامتی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق؛ حاجی یا حاجی قال صادق (ع) : ((لا یزال الدین قائماً ما قامت الکعبه …….)) حج مقصد است و اهنگ حرکت است از خود و از دیار خود به مقصد خانه ای مقدس به منظور تجدید پیمان با ذات اقدس صاحبخانه. حج یکی از بزرگترین و ارزنده ترین کلاسهای…

امین سلامتی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق؛

حاجی یا حاجی

قال صادق (ع) : ((لا یزال الدین قائماً ما قامت الکعبه …….))

حج مقصد است و اهنگ حرکت است از خود و از دیار خود به مقصد خانه ای مقدس به منظور تجدید پیمان با ذات اقدس صاحبخانه.

حج یکی از بزرگترین و ارزنده ترین کلاسهای آموزنده و اجتماعی انسان است که در ساختن فرد و جامعه نقش اساسی دارد. حج یک عامل هماهنگ کننده است که می بایست به تمام مسلمانان از هر تیره و تبار و هر کشور که هستند خط و جهت فکری بدهد. تا زمانی که حج برپاست، آیین شکوهمند اسلام نیز برجا است و فرمایش امام ششم ما شیعیان مؤید این حقیقت والا است.

حج گذار راستین یک سالک است. و سالک از نور هدایت طلب راه دوست کند و گر نه بسیاراند ، آنان که در طول تاریخ مکرر و مستمر حج ، زحمت بادیه به سیم خریده اند و می خرند بدون آنکه منفعتی معنوی برند و حج گذار باید ، حجی گذارد که او را از نو بسازد ، که حج تجدید میثاق هاست باید فهمید که حج ، حج است و حج گذار میهمان حق و از انصاف دور است که راهی دور یا نزدیک به سیم یا زر خریده و توفیق این میهمانی را پیدا کرده و از آداب و مراسم و مقررات این بار عام و این مائدة عظیم الهی بی خبر باشد. که اگر بی خبر به این سفر بپردازد و بی خبر یا بی خبرتر باز آید برای همیشه در آتش حسرت خواهد سوخت.

مَثل حاجی امروز ما، با مَثل حاجی دیروزمان خیلی فرق دارد ، حاجی دیروز ما زمانی که کلاس چهارم ابتدایی بود مدرسه را به خاطر فساد اخلاق معلم مدرسشون تا ابد ترک می کند ، حاجی دیروز ، حج رفته بود کفن خرید اما نه برای خود ، برای دوستانش و اقوامش، چرا که می دانست خودش به مرگ عادی نمی میرد و لباس رزم کفن او خواهد بود. حاجی دیروز ، بارها با توسل به حضرت فاطمه بچه ها را از روی میدان مین رد کرده بود. حاجی دیروز ، محل شهادت و زمان شهادتش را می دانست. حاجی دیروز ، با مقام فرماندهی لشکر تو پوتین رزمنده بسیجی آب خورد.

حاجی دیروز ، شهر دار یک منطقه بود ، با آستین ها بالا کشیده و با پاچه ها بلا کشیده شلوارش تو جوی آب می رود و راه آب باز می کنه ، حاجی دیروز ، مقامات زیادی داشت ، رشادت ها ، دلیری ها ، قهرمانی های زیادی داشت در نهایت شهادت را به کلکسیونرهای افتخاراتش اضافه کرد و آن را تکمیل نمود ، حاجی های دیروز، دوست داشتن گمنام باشد. حاجی ها ، دوست داشتن داوطلب مرگ روی مین بشند تا دوستانشان به سلامت به عملیات ادامه بدهند ، حاجی های دیروز ، انصافاً حاجی بودند سالک بودند ، آره اونها برونسی ها – همت ها ، ابراهیم هادی ها ، کاوه ها بروجردی ها بودند.

اما برخی از حاجیان امروز شهرمونپرستیژشون خیلی رفته بالا ، سرمایه شون به یه حد که برسه حاجی می شن ، حاجی شدن در جا می زنند – سالک نیستند ، تاجراند. عاشق نشیند ، راغب اند.

افتخارشون به ایناست که بگند فلانی هم حاجی شده ، یا کار و بارش گرفته می خواد حاجی بشه راه حج را به سیم و زر می خرند روی سفرة رحمت حق تعالی می نشیند اما بی نصیب از مائده های این سفره بر می گردد.

راستی دیروز پشت خاک ریز وقتی می گفتند حاجی ، همت ها ، شیرودی ها ، هادی ها ، کاوه ها ، برونسی ها اولین شخصیتی بود که ذهن لمس می کرد و قلب درک می کرد. اما امروزه وقتی می گویند حاجی دیگر قلب درکی نداره اما ذهن لمس می کنه ولی نه شخصیتی را بلکه پول را ، البته شخصیتی پولدار را درک می کنه . این تفکر را باید از مغز زدود که هر که پولدار باید حاجی بشه – مگر بی پولا دل ندارن. این چه رویه ای است که در استان ، راه اندازی شده که حاجی باید حتماً سوغات سنگین بیاره و لباس رنگین بیاره – مگر حاجی می ره سوغات بیاره ، هر چند هدیه دادن بد نیست اما به چه قیمتی – به قیمت اینکه من قرض کنم و معلوم نشه که بتوانم قرضم را بدهم یا نه و در صدد حاجی شدن برآیم.مگربرخی از مردم ما نمی دانند(( الماخوذ بالحیاء کلما خوذ بالغصب)) است. از آن بدتر حاجی که حج می آید این چه کاروان است که دنبال آن راه اندازی می شود. چه تصادف ها که در این کاروان ها نمی شود و چه نفس های معصوم که در این کاروان ها اخذ نمی شود. آخر چرا ولله – با لله – تا الله – شاید خود حاجی هم از این کار راضی نباشد اما رویه غلط جا افتاده، بیایید دست به دست هم دهیم و نگذاریم این رویه ها غلط الزام آور بشود.

و در نهایت از همه هم استانی های عزیز و گرامی خواهشمند است که از این رویه کوتاه بیایند و سالکی که آهنگ سفر کرده را بگذارند تا جرعه ای از معرفت سفر حق دریافت بنماید و خویشتن را تا آخر عمر در این جرعه معرفت شستشو دهد و این مادیات را از این سفر معنوی دور بگردانند.


اخبار مرتبط

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

گالری عکس

کاریکاتور

فیلم